Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych > Kronika szkolna > warsztaty dziennikarskie 2011

 

W dniu 26.X.2011 klasy dziennikarskie naszego LO pod opieką  p. Beaty Nowak i p. Beaty Ługowskiej  były na warsztatach w  Dobrej Uczelni  w Warszawie. Po raz kolejny  młodzież mogła  poznać tajniki dziennikarstwa. Szkolenia  przygotowywane są przez doświadczonych dziennikarzy, u których można szlifować swój warsztat i zdobywać nowe umiejętności.  Podczas warsztatów uczniowie  mogli się  dowiedzieć  jak zaplanować pracę w redakcji, a także mogli poznać różne gatunki dziennikarskie.

W tym roku  mogliśmy uczestniczyć w 3 warsztatach: prasowym, telewizyjnym oraz sportowym.


Warsztaty prasowe to zajęcia przede wszystkim dla tych, którzy nie boją się pisać  oraz dla osób  tworzących szkolne gazety i tych, którzy marzą o pracy w mediach drukowanych. Nasza młodzież  już ma nie  małe doświadczenie współtworząc gazetę ? co tam w budzie?" . Zajęcia prowadziła  MAGDALENA KOZIŃSKA- obecnie  dyrektor wydawniczy  w Custom Publishing Aude.  Od lat 90-tych związana z mediami: była  redaktor naczelną miesięcznika "Rodzice", redaktor w magazynach "Świat Kobiety", "Claudia". Pracowała także, jako reporterka dziennika ?Życie" oraz Polskiej Agencji Prasowej. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych  Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Nowoczesnej Promocji w SGH.

Warsztaty  dziennikarza sportowego - po raz drugi młodzież  mogła w nich uczestniczyć. Celem jest przekazanie słuchaczom wiedzy dotyczącej sportu i tajników dziennikarstwa sportowego.  Zajęcia prowadził  BOŻYDAR IWANOW-dziennikarz i komentator sportowy. Swoją działalność jako dziennikarz zaczynał od 1991 w TVP3 Katowice. Pracował także w redakcji sportowej TVP, następnie w stacji Wizja Sport. Od 2002 pracuje w Polsacie. Na antenie Polsat Sport komentuje Ligę Mistrzów, Scottish Premier League oraz Eredivisie.   W karierze komentatorskiej był już na trzech Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Komentował Mistrzostwa Europy 2008 oraz prowadził studio EURO 2008.

Warsztaty telewizyjne- "ROLA DZIENNIKARZA STACJONARNEGO W PROGRAMIE TELEWIZYJNYM NA ŻYWO" przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych rozwojem w kierunku dziennikarstwa telewizyjnego. Młodzież  zapoznała się z aktualnymi standardami i normami pracy dziennikarza prowadzącego program na żywo. Zajęcia prowadziła BEATA TADLA- dziennikarka, prezenterka Faktów w TVN, serwisu informacyjnego w TVN24. Od 1991 związana z radiem: początkowo z Radiem Legnica, potem warszawskim Radiem Eska, następnie Super FM, wreszcie Radiem Plus. Współpracowała z TV Puls, TVP i TVN Style, pracowała jako lektorka kanału Discovery Channel. W TVN24 pracuje od września 2005 roku. Autorka książki "Pokolenie'89 czyli dzieci PRL-u w wolnej Polsce" (2009) oraz "Kto pyta, nie błądzi - Rozmowy wielkich i niewielkich" (2011). Mistrzyni Mowy Polskiej Vox Populi 2010.

 

Wróć