ferie w Muzeum Narodowym w Warszawie

2014-02-20 16:06

We wtorek 18 lutego w ramach realizacji projektu " kapitał ludzki " zorganizowany został wyjazd do Muzeum Narodowego w Warszawie przez panią Krystynę Pachnik i Beatę Nowak.  Młodzież z  naszego liceum oraz Gimnazjum nr1 mogła podziwiać  jedną z najbogatszych i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej (XIV-XVI w) z  Polski  i  z terenów Europy Północnej. Zbiory zawierają niemal wyłącznie dzieła przeznaczone do kościołów: wieloskrzydłowe ołtarze, epitafia, tablice wotywne i dydaktyczne, droga krzyżowa, ołtarze, obrazy dewocyjne, relikwiarze, kielichy. Ciemny, grafitowy kolor ścian oraz surowe metalowe nośniki eksponatów podkreślają ich wagę. Wielką rolę odgrywa światło: sztuczne (reflektorowe) łączy się z naturalnym (zewnętrznym), eksponując lśnienia złotych teł na obrazach i rzeźbach. Prezentacja tak różnorodnych dzieł pozwoliła poznać  młodzieży niemal pełen obraz wielu dziedzin sztuki: malarstwa, rzeźby drewnianej, kamiennej i alabastrowej oraz rzemiosła artystycznego.

Uczniowie podczas lekcji muzealnej opracowywali po 2 karty pracy opisując w nich: nastrój, kolorystykę , swoje wrażenia. Mogli też posługiwać się w muzeum  ekranami dotykowymi by lepiej poznać dzieła i rys historyczny. Niektórzy szukali informacji w Internecie.

więcej zdjęc  ferie w muzeum

tl_files/zsl/kronika/muzeum ferie/70.jpg

 

Po dość wnikliwym zwiedzaniu sali z  eksponatami średniowiecznymi ,  przeszliśmy do Galerii   Sztuki  XIX wieku tu młodzież miała trudniejsze zadanie. Pośród licznych obrazów znaleźć obrazy z okresu romantyzmu. I z tym zadaniem poradzili sobie dość dobrze  pomocą służyli też Maciek Koszewski i pani Magdalena Kanadys, którzy  chętnie  wybrali się we wtorkowy dzień z nami do muzeum.

 

Następna lekcja muzelana już w sobotę oraz we wtorek.

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych literaturą, sztuką- zbiórka w tych dniach o 9.15 na stacji PKP w Sulejówku.

 

Wróć