fizyka inaczej

2010-11-21 12:28

zdjęcia Fizyka inaczej

Dnia 18 listopada 2010r., z inicjatywy Pani Ewy Grochowskiej - nauczycielki fizyki z Liceum Ogólnokształcącego w Sulejówku klasa 2a pojechała na wykłady, zorganizowane przez wydział fizyki Politechniki Warszawskiej. Wykład dotyczył fizyki jądrowej oraz problemów związanych z budową elektrowni atomowych w Polsce i na świecie. Przy tego typu wykładach, oczywiście musiał być poruszony temat katastrofy energetycznej w Czarnobylu na Ukrainie.

Według opinii ogółu była to największa porażka energetyki jądrowej na świecie. Mity o dzieciach z dwoma głowami i ludziach, którym wyrosły dodatkowe ręce czy nogi są znane wszystkim, jednak  czy to do końca prawda? Prowadzący wykłady, pracownik Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku - Krzysztof  Fornalski, przybliżając nam budowę oraz pracę reaktora, starał się te mity obalić. Udało mu się to bez problemu, po fascynującym wykładzie chyba wszyscy zmienili swoje zdanie na temat katastrofy w elektrowni. Kolejnym z mitów jest to, iż Czarnobyl dalej promieniuje. Nic bardziej mylnego. Autor, pokazując zdjęcia z wycieczki sprzed dwóch lat, udowodnił, że w ?Mieście duchów" można spokojnie mieszkać. Zdjęcia z licznikiem promieniowania kilkaset metrów od reaktora, gdzie wartość jednostek promieniowa tła nie była wyższa niż w Warszawie, co chyba najlepiej obrazuje kłamstwa, jakie są lansowane w telewizji na temat ciągle niebezpiecznego Czarnobyla.

Mateusz Karlewski.IIa

Foto Tomasz Jackiewicz