Promocja książki "Ziemia Mińska ... jakiej nie znamy"

2011-09-15 12:06

książka

W miniony piątkowy wieczór, w ?piwnicach" mińskiej biblioteki miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Było nim długo wyczekiwana i wpisana jako jedno z ważniejszych wydarzeń
175 rocznicy urodzin Andriollego promocja książki Ziemia Mińska ... jakiej nie znamy
w wystąpieniach krasomówczych uczniów

Dziewiątego września bieżącego roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z p. Krystyną Pachnik reprezentowali nasz zespół redakcyjny na promocji kolejnej już książki p. Joanny Janickiej.
Jej powstanie związane jest z dwiema ważnymi rocznicami, sto siedemdziesiątej piątej rocznicy urodzin mistrza Michała oraz piętnastolecia konkursów krasomówczych. Również jak w poprzedniej
pt.: Ziemia Andriollego tak i w tej mieliśmy swój niemały wkład. W tejże publikacji znalazł się tekst wystąpienia krasomówczego naszej redakcyjnej koleżanki Marysi Dąbrowskiej i Maćka Koszewskiego, którzy reprezentowali nasze szkoły w powiatowym konkursie krasomówczym. Oprócz tekstów książka ozdobiona jest zdjęciami wykonanymi przez nasz zespół. Są wśród nich zdjęcia-ilustracje do Pana Tadeusza oraz fotografie z Wakacyjnej wyprawy do Sinołęki. Książka ta choć zawiera teksty tylko dwóch osób, które powstały z pomocą pani Pachnik jest naszym wspólnym sukcesem.

Podczas spotkania mieliśmy okazję posłuchać krótkiego wykładu pana profesora Akademii Teatralnej Stanisława Górki, oraz oczywiście wystąpień mińskich laureatów oraz reprezentantów
w ogólnopolskich etapach. Wśród nich wystąpił Maciek Koszewski opowiadając o historii sinołęckiego dworu oraz

o związkach literatury polskiej z tradycją i historią tak umiłowanego przez nasz zespół miejsca. Przypomnimy, że to tam wystawiliśmy Dziady i tam miała miejsce, zatytułowana przez dwutygodnik Lokalna, Skarga Burmistrza czyli Niezwykła lekcja historii - Arcydzieła literatury staropolskiej. Po wystąpieniach uczniów, głos zabrała autorka

p. Janicka która podziękowała współautorkom p. Małgorzacie Michalik, która bardzo gorliwie angażuje się w konkursy organizowane przez miński PTTK oraz p. Lidii Nowak-Chomicz absolwentce wielu prestiżowych szkół plastycznych - autorce szaty graficznej książki. Po podziękowaniach i oficjalnych słowach gość honorowy p. Górka umilił ten czas piątkowego wieczoru swoim małym recitalem. Na prośbę widowni wyśpiewał m.in.: bałakiem wiersz Mariana Hemara Chlib Kulikowski przypominając nam klimat Lwowa i zeszłorocznego święta szkoły w Liceum gdzie miało miejsce otwarcie wystawy grafik p. Snarskiej Mój Lwów.  Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, była to okazja do zawiązania nowych znajomości i spędzenia wyjątkowo  piątkowego wieczoru.

Maciej Koszewski kl. IIIA