Wieczór Filmowy z Lekturą

2014-01-21 22:09

Niektórzy lubią spędzać w szkole całe dnie, ale są i tacy którzy  spędzają w niej późne wieczory !  Zwłaszcza, gdy w towarzystwie koleżanek i kolegów na dużym ekranie mogą  poznawać arcydzieła  polskiego kina.

W piątkowy zaśnieżony wieczór 17 stycznia  w naszym liceum odbył się  Wieczór  Filmowy  z  Lekturą. Zorganizowana przez panią Krystynę Pachnik - nauczycielkę języka polskiego.  Lektura którą obejrzała młodzież to film zrealizowany 1986 roku na motywach powieści Elizy Orzeszkowej pod tym samym tytułem ? Nad Niemnem" ". Ekranizacja pozytywistycznej powieści Elizy Orzeszkowej przybliżyła problematykę epoki, jej ideały. Omawiany na lekcjach języka polskiego na podstawie fragmentów utwór, nie cieszy się zainteresowaniem młodych czytelników ze względu na długie opisy przyrody spowalniające akcję. W filmie zaś zamieniają się one w przepiękne nadbużańskie krajobrazy ( to w okolicach Drohiczyna kręcono niektóre  sceny). Wnętrza dworków i kostiumy bohaterów ilustrują klimat postyczniowej nocy.

Film składa się z czterech odcinków. Pierwszy trwa 51 min., drugi 53 min., trzeci 56 min, a czwarty 55 min.

Mimo długiej projekcji filmu ( ok. 4h), wieczór  filmowy był bardzo udany. Takie wydarzenia to niewątpliwie świetny pomysł. Wszystkim uczniom  klasy IIA  biorącym w nim udział  podobało się  i chętnie powtórzą to przedsięwzięcie.

Mamy nadzieję, że ten reportaż  zachęci  Was do udziału w następnym Wieczorze  Filmowym, który odbędzie się już niedługo!

tl_files/zsl/kronika/polski/4.jpg

Opracowanie koło dziennikarskie pod opieka Beaty Nowak