Z wizytą w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

2011-05-17 09:22

muzeum

Dnia 12 maja 2011 roku klasa 2A pod opieką Pani Ewy Grochowskiej odwiedziła
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Nasza klasa w muzeum poświęconym Marii Skłodowskiej-Curie miała możliwość dowiedzenia się  dużo ciekawych informacji o życiu i pracy Marii Skłodowskiej-Curie. Pani przewodnik dokładnie opowiedziała nam, jak nasza  noblistka zaszła  tak daleko,  o rodzinie Skłodowskiej,  o jej pracy oraz
o tym, jak postrzegał ją świat. Po wykładzie przewodniczki mieliśmy czas na obejrzenie fotografii
z życia  Skłodowskiej-Curie oraz oryginalnych przedmiotów, których używała na co dzień i w swojej pracowni. Mogliśmy zobaczyć  jak ubierała się Skłodowska, jej rysunki oraz listy do siostry.

To była niezapomniana okazja do dowiedzenia się tylu ciekawostek o naszej rodaczce.

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia warszawskiego muzeum  Marii Skłodowskiej-Curie.

Angelika Szymanowska kl.2A

foto z muzeum Z wizytą w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Rok Marii Skłodowskiej Curie w naszej szkole.

W związku z setną rocznicą otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie samodzielnej nagrody Nobla, za wydzielenie w czystej postaci polonu i radu(1911) obchodzony jest w Polsce Rok Marii Skłodowskiej-Curie. Nasza szkoła nie pozostała obojętna wobec tego faktu. Pojawiły się nowe pomysły i ciekawe inicjatywy. Jedną z nich był zorganizowany przez p. Ewę Grochowską
i p. Andrzeja Kosińskiego konkurs wiedzy o życiu i dokonaniach polskiej noblistki.
Zaintrygowani filmem, biografią córki Marii - Ewy Labouisse uczniowie chętnie zgłaszali się do rywalizacji
. Książki biograficzne z naszej szkolnej biblioteki zostawały szybko rozchwytywane, dlatego wiele osób przekazywało sobie lektury z ręki do ręki. Uczniowie przygotowywali propozycje pytań, z dostępnych źródeł wyszukiwaliśmy najmniej znanych ciekawostek o Marii. Aż nadszedł dzień, konkursu. Od początku lekcji wszyscy powtarzali sobie daty, które jak się okazuje nie należały do najłatwiejszych zadań. Karty z zadaniami rozdane. Klasy w ciszy i skupieniu zaczynają od przeczytania hasła konkursu, którym są słowa Marii Curie: ? Jestem z tych, którzy wierzą, iż Nauka jest czymś bardzo pięknym." Nasze wytężone umysły niekiedy nie wytrzymywały ?presji" , czego konsekwencją były ?uczniowskie" poprawki naniesione na rycinę przedstawiającą portret Marii lub dokładne poprawianie literówek na teście. Z ulgą odetchnęliśmy, gdy oddaliśmy prace. Od razu sprawdzanie poprawnych odpowiedzi, pierwsze rozczarowania i pytanie co dalej będzie. W czasie gdy testy pierwszego etapu były wnikliwie sprawdzane uczniowie klas II w szczególności zgłębiali wiedzę dotyczącą fizyki jądra atomowego, promieniowania i oczywiście popularnego teraz tematu ?Elektrownia jądrowa - jesteś za czy przeciw?" Oznajmienie wyników wzbudziło wiele zaskoczeń, niektórzy niespodziewani się takich wyników. Szczególnie miło zrobiło się uczniom którzy dostali się do kolejnego etapu. Oczywiście, kolejne przewertowanie biografii artystki, powtórka z zagadnień fizyki i chemii(niekoniecznie porządna) i kolejny etap. Wielu z nas(drugoklasistów) była zaskoczona, zadaniami z chemii, ale mimo wszystko podjęliśmy trud. Po drugim etapie, jeszcze większa ulga. ?Nie chyba nie będziemy stawiać ocen za słabsze wyniki" - oznajmiła p. Grochowska uwalniając wielu z nas z uciążliwego stresu o wyniki(co dla drugich klas jest szczególnie ważne). Oczekiwanie i ...

Wyniki Szkolnego Konkursu wiedzy o życiu i dokonaniach Marii Skłodowskiej-Curie:

I miejsce: Mateusz Kopczyński z pierwszej ?a"

II miejsce: ex aequo Magda Jędruszczak z pierwszej ?b" i Maja Smolińska z pierwszej ?e"

III miejsce: Maciej Koszewski z drugiej ?a"

Oczywiście, gratulujemy laureatom, a w szczególności klasom pierwszym, które pokazały, że też mają coś do powiedzenia.

Maciej Koszewski 2A